Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic

05/13/2021 | Press release | Archived content

​Martin Klus: Dlhodobo výborné slovensko-španielske vzťahy majú potenciál na ďalší rozvoj. Spájajú nás študentské výmeny, turizmus aj automobilový priemysel

'Španielsko bolo ešte pred vypuknutím pandémie ochorenia COVID-19 desiatou najdôležitejšou destináciou pre náš export a dvanástym najväčším investorom u nás. Na Slovensku pôsobí viac ako šesťdesiat španielskych firiem, prevažne v automobilovom priemysle. Okrem toho sú medzi mladými Slovákmi obľúbené aj slovensko-španielske bilingválne gymnáziá či študijné pobyty v rámci programu Erasmus+. Popri oblasti vzdelávania úspešne spolupracujeme aj v cestovnom ruchu, keďže Španielsko je dlhodobo obľúbeným cieľom slovenských turistov. Verím, že už čoskoro sa pandemická situácia v Európa zlepší a naplno sa obnoví aj pohyb občanov medzi našimi priateľskými krajinami.'

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus vo štvrtok, 13. mája 2021, po rokovaní so štátnym tajomníkom pre Európsku úniu (EÚ) Ministerstva zahraničných vecí, EÚ a spolupráce Španielskeho kráľovstva Juanom Gonzálezom-Barbom Perom.

Hlavnými témami politických konzultácií, na ktorých sa zúčastnil aj veľvyslanec Španielskeho kráľovstva v SR Luis Belzuz de los Ríos a poradca z kancelárie štátneho tajomníka pre EÚ španielskeho rezortu diplomacie José Miguel de Lara Toledo, boli koordinácia opatrení v rámci boja proti pandémii COVID-19, plány na zavedenie tzv. digitálnych 'zelených' certifikátov, migračná politika, rozširovanie EÚ, ako aj Konferencia o budúcnosti Európy. Partneri sa zhodli, že bilaterálne vzťahy medzi Slovenskom a Španielskom sú dlhodobo výborné a majú veľký potenciál ďalej sa rozvíjať v obchodnej, investičnej, kultúrnej, ale aj akademickej oblasti.

'Popri vynikajúcich bilaterálnych vzťahoch si však veľmi ceníme aj naši multilaterálnu spoluprácu, vrátane vzájomnej podpory kandidatúr, či už v rámci Organizácie spojených národov (OSN), alebo ďalších medzinárodných organizácií,' pripomenul štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

V súvislosti s migráciou zopakoval dlhodobo známe postoje Slovenska k tejto komplexnej téme a vyjadril pripravenosť na rôzne formy spolupráce s partnermi v Madride.

'Nezatvárame oči a chceme pomôcť, ako najlepšie vieme, najmä prostredníctvom finančnej, humanitárnej a technickej pomoci a nasadením personálu na posilnenie ochrany vonkajších hraníc. Plne si uvedomujeme nezastupiteľnú úlohu Španielska pri ochrane vonkajších hraníc Európy a sme pripravení ďalej pomáhať v rámci konceptu tzv. flexibilnej solidarity, ktorú sme prezentovali ešte ako predsednícka krajina v Rade EÚ v roku 2016', zdôraznil M. Klus.

Zároveň dodal, že pozitívne zmeny v migračnej politike EÚ závisia vo veľkej miere najmä od prevencie základných príčin migrácie v krajinách pôvodu, spolupráci s krajinami tranzitu a výrazným zlepšením politiky návratov.

Pokiaľ ide o politiku rozširovania Európskej únie, Slovensko aj Španielsko dlhodobo vyjadrujú jednoznačnú podporu integračným procesom krajín v regióne západného Balkánu. V rámci diskusie o Konferencii o budúcnosti sa zas partneri zhodli na tom, že treba dosiahnuť vyšší záujem širokej verejnosti o to, čo sa deje v Bruseli. Podľa Martina Klusa preto musí byť táto celoeurópska diskusia inkluzívna, atraktívna pre mladých ľudí a orientovaná na dosiahnutie konkrétnych výsledkov s reálnym dopadom na životy občanov vo všetkých regiónoch Európy.