Latvian Environment, Geology and Meteorology Centre

06/03/2020 | News release | Distributed by Public on 06/03/2020 03:50

Jaunnedēļ gaidāmas vasarīgi siltas dienas, tās pavadīs arī pērkona negaiss

Šogad maijs un arī jūnija sākums nav lutinājuši ar vasarīgi siltām jeb vasaras dienām (par vasaras dienām sauc tādas dienas, kad maksimālā gaisa temperatūra sasniedz +25 grādus). Līdz šim augstākā novērotā gaisa temperatūra ir bijusi +22,0 grādi, kas 26. maijā fiksēta Skrīveros, kā arī nākamajā dienā arī Jelgavā. 2020. gads ir tikai 9. gads kopš 1961. gada, kad maija mēnesī termometra stabiņš nekur Latvijā nav sasniedzis +25 grādu atzīmi jeb nav novērota neviena vasaras diena. Iepriekšējo reizi neviena vasaras diena netika fiksēta 2015. gada maijā, bet visvairāk tādas bija 1963. un 2018. gadā, kad 13 dienas vismaz vienā novērojumu stacijā maksimālā gaisa temperatūra sasniedz +25 grādu atzīmi.

Jaunākie prognožu dati aizvien stabilāk iezīmē tendenci, ka tuvāko nedēļu laikā mūsu reģionā ieplūdīs vasarīgi siltas gaisa masas - jau nākamās nedēļas pirmajā pusē gaidāms, ka termometra stabiņš kādā no novērojumu stacijām sasniegs +25 grādu atzīmi un pakāpsies arī virs tās. Kopumā siltās gaisa masas mūsu reģionā arī pieturēsies, tā nebūs tikai viena atsevišķa diena.

Ilgāka termiņa prognožu dati liecina par iespējamību, ka vasarīgi siltas un pat karstas dienas gaidāmas arī nedēļā pirms Līgo svētkiem un Jāņu dienas.

Viss šis periods gan nebūs sauss, jaunnedēļ gaidāmas arī pērkona lietusgāzes. Kā tas visbiežāk tiek novērots,tās neskars visu Latvijas teritoriju, vien atsevišķus reģionus. Nedēļas otrajā pusē, paaugstinoties atmosfēras spiedienam, iespējamas sausākas dienas.

Sākoties vasaras sezonai, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) atgādina, ka pērkona negaiss var būt bīstams jebkuros apstākļos,tāpēc,tuvojoties negaisa mākoņiem, vienmēr ir jāievēro piesardzība. Aicinām un atgādinām:

· savlaicīgi nostiprināt vai novietot telpās vieglus priekšmetus, kas atrodas uz balkoniem vai pagalmā, · aizvērt logus un durvis, · atvienot no strāvas padeves elektroiekārtas,· ja vien iespējams, meklēt patvērumu slēgtās un drošās telpās vai automašīnā,· vēlams nenovietot automašīnas, piemēram, zem atsevišķi augošiem kokiem, celtniecības sastatnēm, reklāmas stendiem vai elektropārvades līnijām,· bīstami ir pērkona negaisa laikā atrasties klajā laukā, uz ezera vai kādas citas ūdenskrātuves, kā arī bīstami ir šādā laikā peldēties un makšķerēt, jo ūdens labi vada elektrību.

Ja pērkona negaisa laikā ir nogāzušies koki, pārrauti elektropadeves vadi, notikusi kāda avārija vai cits negadījums, nekavējoties zvaniet uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112!

LVĢMC skaidro, ka pērkona negaisu detalizēta teritoriālās izplatības un veidošanās laika prognozēšana vairākas dienas uz priekšu ir ļoti sarežģīta, prognozes ik dienu tiek precizētas un, nepieciešamības gadījumā, tiek sagatavoti brīdinājumi. Aktuālākajiem brīdinājumiem sekojiet bridinajumi.meteo.lv! Pēc iespējas informāciju publicējam arī sociālajos medijos Twitterun Facebookkontā. Informāciju par to, kā rīkoties ārkārtas gadījumos, meklējiet VUGD mājaslapā!