Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic

06/18/2021 | Press release | Distributed by Public on 06/18/2021 05:39

Grécko - cestovanie a aktuálne opatrenia proti šíreniu COVID-19

18.6.2021 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Grécko

Podmienky vstupu do Grécka

Registrácia pred vstupom do Grécka

Od všetkých cestujúcich prichádzajúcich do Grécka sa naďalej vyžaduje vyplnenie online formulára (The Passenger Locator Form - PLF, odporúčame použiť prehliadač Chrome), ktorý je potrebné odoslať najneskôr 24 hodín pred vstupom do krajiny (v anglickom jazyku). Vo formulári je potrebné uviesť údaje ako napr. odkiaľ osoba cestuje, dĺžku predchádzajúcich pobytov v iných krajinách či adresu svojho pobytu v Grécku.

Po odoslaní formulára dostane každý cestujúci žiadateľ potvrdzujúci mail o registrácii v online systéme a následne osobný QR kód (v deň príchodu do Grécka, zvyčajne tesne po polnoci), ktorý musí byť predložený pri príchode do Grécka v tlačenej alebo elektronickej podobe (napr. v mobile).

Veľvyslanectvo SR v Aténach upozorňuje cestujúcich, že online formulár musí byť vyplnený dôsledne, s aktuálnymi a správnymi údajmi. V prípade nekorektných informácií vo formulári (údaje nezhodujúce sa pri check-in ako napr. číslo letu, číslo cestovného dokladu..) môžu letecké spoločnosti odoprieť cestujúcemu nástup do lietadla.

Letecké spoločnosti ani slovenské veľvyslanectvo nemôžu do online formuláru vstupovať a upravovať zadané údaje a nezodpovedajú za chybne vyplnené PLF formuláre pasažiermi.

Elektronický formulár pre vstup do Grécka
(odporúčame použiť prehliadač Chrome).

Negatívny výsledok PCR testu

Bez ohľadu na spôsob dopravy, pri vstupe do Grécka musí každá osoba staršia ako 6 rokov (6+1 deň) predložiť negatívny výsledok PCR testu na COVID-19 (výter z nosohltana a hrdla), vykonaný maximálne 72 hodín pred vstupom do krajiny.

Výsledková listina testu musí byť vystavená v anglickom jazyku a musí obsahovať celé meno, tak ako je uvedené v cestovnom doklade, s ktorým občan SR vstúpi do Grécka.

Kto nemusí predložiť negatívny test na COVID-19

Negatívny výsledok PCR testu nemusí pri vstupe preukazovať:

 • dieťa do 6 rokov
 • osoba, ktorá absolvovala plné zaočkovanie proti COVID-19 a má o tom potvrdenie v anglickom jazyku z ktorého je zrejmé, že od zaočkovania druhou dávkou vakcíny (ak ide o dvojdávkovú vakcínu) uplynulo viac ako 14 dní. Grécko uznáva národný certifikát o vykonanom očkovaní v SR vydaný Ministerstvom zdravotníctva SR. Pre tento účel sú akceptované potvrdenia o očkovaní vakcínami: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca / Oxford, Novavax, Johnson + Johnson / Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm.
 • osoba, ktorá bola pozitívne testovaná na ochorenie COVID-19 v rozmedzí 2-9 mesiacov pred príchodom do Grécka a môže to dokázať predložením pozitívneho výsledku PCR alebo antigénového testu v anglickom jazyku vykonaného autorizovaným laboratóriom alebo lekárskym osvedčením potvrdzujúcim, že držiteľ bol pozitívne testovaný na vírusovú infekciu SARS-CoV-2 (grécke orgány neuznávajú potvrdenia o prekonaní, ktoré sú iba potvrdené všeobecným lekárom a nie sú vystavené priamo daným zdravotníckym zariadením na úradnom tlačive).

Zdravotné kontroly pri vstupe

Každý cestujúci môže byť pri vstupe do Grécka podrobený náhodnej zdravotnej kontrole (bez ohľadu na to, aký doklad či potvrdenie preukazuje). Odmietnutie takejto kontroly (meranie teploty, antigénový tzv. rapid test) môže viesť k odopreniu vstupu do krajiny.

Ak je cestujúci pri náhodnej zdravotnej kontrole pozitívne testovaný na SARS-Cov-2, je nariadená povinná izolácia dotyčnej osoby aj jej sprievodu. Pozitívny cestujúci a jeho sprievod je následne prepravený do karanténneho hotela, kde podstúpia PCR testy na potvrdenie diagnózy. Najskôr po 10 dňoch od potvrdenia diagnózy môžu hostia podstúpiť nové testy. Výdavky na ubytovanie v karanténnych hoteloch hradí grécky štát.

Karanténa v Grécku

Cestujúci z krajín EÚ a Schengenského priestoru (teda aj zo Slovenska), USA, Spojeného kráľovstva, Spojených arabských emirátov, Srbska, Izraela, Austrálie, Nového Zélandu, Rwandy, Singapuru, Južnej Kórei, Thajska a Ruska nemusia absolvovať 7-dňovú karanténu po vstupe do krajiny.

Letecká doprava

Grécke letiská sú otvorené pre vnútroštátne aj medzinárodné lety.

Letecké spoločnosti môžu pred odletom kontrolovať, či majú cestujúci negatívny test na COVID-19 resp. potvrdenie o úplnom zaočkovaní / prekonaní ochorenia. V prípade, že cestujúci nepreukáže, požadované dokumenty, môže mu byť odopreté nalodenie do lietadla.

Vnútroštátna letecká doprava na grécke ostrovy je od 15. mája možná, ak cestujúci (týka sa osôb nad 6 rokov) preukáže niektorú z nasledujúcich možností:

 • osvedčenie o očkovaní (v ktorom sa uvádza, že od úplného očkovania vakcínou proti COVID-19 uplynulo 14 dní)
 • negatívny test PCR nie starší ako 72 hodín
 • pozitívny výsledok PCR alebo antigénového testu vykonaného 2-9 mesiacov pred príchodom do Grécka v anglickom jazyku
 • negatívny antigénový test vykonaný najviac 24 hodín pred cestou
 • negatívny domáci antigénový test (SARS-CoV-2 Antigen Rapid Test Kit - možnosť zakúpenia v lekárňach v Grécku) vykonaný max. 24 hodín pred cestou. Výsledok je potrebné registrovať v gréckom jazyku buď elektronicky alebo vyplniť formulár.

Cestná doprava

Od 14. mája 2021 je otvorený hraničný priechod EVZONI pre turistov na vstup/výstup do/z Grécka v čase od 7.00 do 23.00 hod.

Hraničný priechod NYMPHEA je otvorený na vstup/výstup do/z Grécka v čase od 7.00 do 23.00 hod.

Hraničné priechody PROMACHONAS a ORMENIO sú otvorené na vstup/výstup 24 hodín.

Od 7. júna 2021 je otvorený grécko-albánsky hraničný priechod Mavromati v čase od 08.00 - 16.00 s limitom 250 osôb/deň pri vstupe do Grécka a všetky osoby na vstupe do Grécka podstúpia rapid testy.


Námorná doprava

Navštíviť grécke ostrovy trajektom / loďou je od 15. mája možné, iba ak cestujúci (týka sa všetkých osôb nad 6 rokov) preukáže niektorú z nasledujúcich možností:

 • osvedčenie o očkovaní (v ktorom sa uvádza, že od úplného očkovania vakcínou proti COVID-19 uplynulo 14 dní)
 • pozitívny výsledok PCR alebo antigénového testu vykonaného 2-9 mesiacov pred príchodom do Grécka v anglickom jazyku
 • negatívny test PCR nie starší ako 72 hodín
 • negatívny antigénový test vykonaný najviac 24 hodín pred cestou
 • negatívny domáci antigénový test (SARS-CoV-2 Antigen Rapid Test Kit - možnosť zakúpenia v lekárňach v Grécku) vykonaný max. 24 hodín pred cestou. Výsledok je potrebné registrovať buď elektronicky alebo vyplniť formulár.
 • Od 7. júna 2021 musia všetci cestujúci (domáci aj zahraniční turisti) pred nalodením na trajekt vyplniť elektronický formulár 'Prehlásenie o zdravotnom stave ' (Health Statement Form) a vytlačeným formulárom sa preukázať pred nalodením

Cestovanie na ostrovy Evia, Lefkada a Salamina má výnimku - nie je potrebné sa preukazovať očkovacím preukazom alebo výsledkom testu na COVID-19.

Pri preprave osôb na trajekte platia striktné pravidlá - meranie telesnej teploty pasažierom pred nalodením, udržiavanie 1,5 m odstupu, povinnosť nosiť rúško (aj vo vonkajších priestoroch trajektu) a odovzdať vyplnený vstupný formulár. Nalodenie nebude povolené nikomu, kto prejaví príznaky COVID-19 alebo bol v kontakte s niekým infikovaným za posledných 14 dní - obidve podľa dotazníka. V kajute je možné ubytovať max 4 osoby ak ide o rodinných príslušníkov alebo zdravotne postihnuté osoby so sprievodom.

Trajekty môžu byť v Grécku prevádzkované až 80% maximálnej kapacity cestujúcich; lode, ktoré majú kajuty, môžu prepravovať 85% pôvodnej kapacity cestujúcich.

Opatrenia v krajine

Zákaz vychádzania platí v čase od 01.30 h do 05.00 h s výnimkou pohybu súvisiaceho s nočnou prácou alebo zo zdravotných dôvodov.

Nosenie rúška je povinné na celom území krajiny, vo vonkajších aj vnútorných priestoroch (pokuta za porušenie povinnosti je 300 eur).

Pri návšteve kostolov a bohoslužieb je povinné nosenie respirátora alebo zdvojeného rúška.

V osobných vozidlách s kapacitou do 7 miest môžu cestovať 3 osoby plus vodič (nariadenie sa nevzťahuje na maloleté deti a telesne postihnutých).

Žiaci základných a stredných škôl rovnako ako všetci zamestnanci v súkromnom aj štátnom sektore majú s povinnosťou jedenkrát do týždňa podstúpiť domáci test na COVID-19, ktorý je dostať v lekárňach bezplatne po predložení gréckeho zdravotného poistenia (AMKA). Na celom území krajiny je povolená prevádzka kaderníckych a kozmetických salónov, samozrejme iba po vopred dohodnutom termíne a za dodržiavania pravidiel telesného odstupu. Taktiež bolo povolené otvorenie exteriérových archeologických pamiatok a verejných parkov. Od 3. mája sú otvorené vonkajšie terasy reštaurácií, barov a kaviarní.

Ak plánujete dovolenku v Grécku, pozrite si odpovede na najčastejšie otázky o cestovaní do Grécka na webovej stránke slovenského veľvyslanectva v Aténach

Podmienky návratu do SR

Cestovný semafor Slovenskej republiky: Grécko je zaradené medzi zelené krajiny

Informácie o postupe pri návrate do SR