Ministry of Culture and National Heritage of the Republic of Poland

03/18/2023 | Press release | Distributed by Public on 03/18/2023 13:44

Nowe oblicze Wawelu – plan rozbudowy Zamku do 2025 roku

Nowe oblicze Wawelu - plan rozbudowy Zamku do 2025 roku

18.03.2023

"Rozpoczynamy bezprecedensowy program udostępniania podziemi wawelskich, na który przeznaczamy 38 mln zł. W tym roku na realizację projektu Zamek Królewski na Wawelu otrzyma 22 mln zł" - poinformował wicepremier prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej, na której przedstawiony został plan rozbudowy Zamku Królewskiego na Wawelu do 2025 r.

W czasie wydarzenia podpisano umowę z wykonawcą pierwszego etapu projektu "Wawel podziemny - wawelskie Lapidarium", dzięki któremu jeszcze w tym roku udostępnione zostaną podziemne trasy zwiedzania. Zmodernizowana zostanie również zbrojownia wawelska, gdzie znajdzie się zbiór 51 kopii chorągwi zdobytych w bitwie pod Grunwaldem.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że w ostatnim czasie doszło do bardzo istotnych zmian w obszarze polskiej kultury.

Różnorodność oferty, jaką proponuje Zamek Królewski na Wawelu, widać w rosnącej frekwencji. W tym roku spodziewamy się około 2 mln zwiedzających. To wszystko jest wynikiem solidnej pracy - ocenił prof. Piotr Gliński.

Wicepremier przypomniał, że w ostatnich dwóch latach MKiDN przeznaczyło 84 mln zł na nowe inwestycje wawelskie. Dzięki temu możliwe było m.in. otwarcie Skarbca Koronnego, a także zwiększenie oferty Zamku w wielu innych wymiarach. Szef resortu kultury zapewnił o kontynuacji tych działań.

Już w tym roku resort kultury przeznaczył 30 mln zł na kolejne inwestycje. Dzisiaj mówimy o programie bezprecedensowym - udostępnieniu podziemi wawelskich. Chcemy pokazać zwiedzającym te części wzgórza wawelskiego i zamku, do których dotychczas nie mieli dostępu - poinformował prof. Piotr Gliński.

Szef MKiDN podziękował wszystkim, którzy przygotowali projekt. Zwrócił uwagę, że podpisanie umowy z wykonawcą pierwszego etapu projektu "Wawel podziemny", umożliwia rozpoczęcie kolejnego etapu prac. Zapowiedział, że już w tym roku podziemia zostaną udostępnione zwiedzającym.

Projekt "Wawel podziemny - Wawelskie Lapidarium"

Realizacja projektu "Wawel podziemny" umożliwi zwiedzającym zapoznanie się z pałacowymi piwnicami (Wawelskie Lapidarium), które powstały w pierwszej połowie XVI wieku. Przestrzeń ta stała się jednym z magazynów, w którym od lat 80. XX wieku gromadzono kamienne detale architektoniczne.

Zwiedzający będą mieli możliwość doświadczenia tego, jak wzniesiono renesansową rezydencję. Za pomocą wyreżyserowanej gry światła i najnowocześniejszej technologii (ekspozytory służące do samodzielnego zgłębiania wiedzy, projekcje multimedialne, rekonstrukcje 3D) ukazane zostaną czytelne ślady także wcześniejszych budowli i urządzeń gotyckiego zamku - dolna część wieży Jordanki i średniowieczna, zachowana w oryginale studnia. Powstanie również nowoczesny magazyn studyjny poszerzany nieustannie o nowe obiekty. Będzie on udostępniony zwiedzającym, pozostając jednocześnie miejscem pracy muzealników i badaczy.

Zbrojownia wawelska

W 2023 roku udostępnione zostaną również zmodernizowane podziemia zbrojowni wawelskiej, która - jako wystawa stała Zamku - jest porównywalnej rangi co Nowy Skarbiec Koronny. Jedną z największych atrakcji ekspozycji będzie ukazanie wszystkich 51 kopii chorągwi zdobytych w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Kolekcję uzupełnią najstarsze sztandary z okresu Rzeczypospolitej. Pojawią się również atrakcyjne projekcje multimedialne zapewniające zwiedzającym doświadczenie uczestnictwa w historycznych bitwach.